Zápisky

ŠTAMGASTI NA HRAD

Sedíme na zahrádce naší venkovský hospody. Štamgastskej stůl je plnej a opilej. Najednou je víc než ostatní slyšet chlapík kolem osmdesátky.

Víte, já na rozdíl od vás v tý Praze tehdy po revoluci byl,“ huláká do horký letní noci, „a jel jsem metrem.“ Jen to, jak poctivě si lokl, poživačně mlaskl a rukou si utřel pusu tak, jak se to u piva dělává, naznačovalo, že to bude něco víc než obvyklá zkazka o tom, kterak se krajánek v Práglu ztratil.
„To metro bylo barevný, všude nápisy, lidi se smáli. Tenkrát všichni Havlovi fandili a von jim řekl, já vám nemůžu poroučet, koho máte volit, ale jen bych chtěl říct, že bych se nerad dostal do stádia, že se budem jednou stydět a budem vypadat jako dítě, kterýmu vzala matka hračky,“ významně se rozhlídl po osazenstvu a dodal: „Tohle se mi od něj strašně líbilo, to se nesmí zapomenout.“

Pár vteřin ticha. Jsem dojatá. Jestli to řekl Havel nebo někdo jinej a zda vůbec, je celkem fuk. Podstatný je, že v obci, kde vyhráli komunisti, v místním rozhlase vyhrávaj Poupata, po okolí občas projedou auta polepený Ortelem a Stop islámu a jedinej černoch, kterýho berou na milost, je Mireček z Básníků, s tím vyrukoval oblíbenej místňák.
Když tu poslední volby vyhráli soudruzi, chtěli jsme se s Evženem odstěhovat. Proč taky žít a vychovávat děti v něčem takovym, že jo?

Jenže jak jsem uslyšela toho vitálního dědu, docvaklo mi, že namísto utíkání je potřeba bojovat. Třeba tím, že nebudu mít kvůli posledním výsledkům voleb politický předsudky vůči všem místním. Že ještě víc budu děti seznamovat s tím, co byl a je komunismus, fašismus a hafo dalších -ismů, jak se má chovat prezident, politik nebo co to je občanská angažovanost. A především, že hodnoty jako pravda, láska, čest, poctivost a slušnost jsou sakra silný a nesměj se zesměšňovat jenom proto, že jsou ve veřejnym a mediálním prostoru zrovna out. Možná je to až sysifovská práce, přesto se nesmí nikdy vzdát.

 

Krásné léto přeju.
Vaše hrdá Pražačka z krásné vsi

Ps.: À propos, kdo dal na obecní nástěnku ten plakát Havla? A kdo ho po týdnu strhnul?

 

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

Žádný komentář

Napsat komentář